Rok 2022 byl pro mnohé zlomový. Někdo si koupil první NFT, jiný přešel na veganství a pak tu byli ti, kteří sbalili kufry a vyměnili svou oblíbenou svíčkovou za espetadu s bolo do caco. Ano, řeč je o mnohých z vás, kteří se rozhodli nechat za sebou tenhle pupek Evropy a přestěhovat se na Madeiru (nebo aspoň na část roku – především dlouhou zimu) na malý kousek ráje uprostřed Atlantiku s celoročním příjemným klimatem.
Od kapráčů k sandálům: Životní proměna 🏖️👣
Většina expatů na ostrově má jedno společné – první měsíce po příjezdu jim unikátně voní prádlo. Proč? Protože tu věci suší na terasách a ne na radiátoru. Dále se rychle učí, že jít někam pěšky znamená zdolat minimálně jedny Himaláje (i když to mapy.cz popisují jako „lehké stoupání“). A zjistí, že všechno na Madeiře se děje „amanhã“ (čtěte portugalský význam pro „možná zítra, možná za týden, možná nikdy“).
První setkání s madeirskou byrokracií 📝🕰️
Při touze zůstat na ostrově déle se dozvíte, že bez NIF (daňového čísla) to nejde. Při žádosti o rezidenci zjistíte, že potřebujete portugalskou adresu. Při sjednání bydlení pochopíte, že potřebujete portugalský účet. A tak to pokračuje v nekonečné smyčce, než si uvědomíte, že to chce klid, kafe a pastel de nata.
Madeirské řidičské dobrodružství 🚗🎢
Středoevropan zvyklý na rovné dálnice se ocitá ve světě, kde každá cesta připomíná horskou dráhu. Naučíte se brzdit před zatáčkou, kde mává babička s trsem banánů nebo tam leží uprostřed cesty kráva (na štěstí jen vysoko v horách), a pochopíte, že auto s automatickou převodovkou je tu dar z nebes.
“Bludným kamenem” je tu jízda na kruháčích. Jako turista nechápete výrazy a troubení řidičů přijíždějících z vnitřního pruhu, tedy zleva. Proč? Pravidla tu jasně říkají, že pokud neodbočujete první výjezd z kruháku, máte se zařadit do vnitřního a do vnějšího až před výjezdem.
Kdo se naučí řídit na Madeiře, ten zvládne řídit kdekoliv na světě.
„Dobrý den / Bom Dia“ nebo “Boa Tarde“? Jazyková výzva 🗣️🎭
I když se rozhodnete naučit portugalsky, zjistíte, že na Madeiře se mluví tak trochu jinak. Po prvním „obrigado“ na nějž běžně odpovídají něčím, co zní jako zaklínadlo z Harryho Pottera (de nada). Po roce už však rozpoznáte, kdy vám někdo říká, že je drahé maso (vy to ale s pohledem na cenovky ve srovnání s cenami ve středozemí vnímáte jinak), a kdy vás zvou na ponchu 🙂
Pozn. Poncha = velmi lahodný alkoholický nápoj z madeirského rumu, čerstvých pomerančů či mandarinek s ledem, trochou třtinového cukru nebo medu (nejlepší je maracuja).
Stálo to za to? 🤩🍹
Navzdory všem těmto a jiným nástrahám se většina expatů shoduje: Madeira je domovem, kde se váš život zpomalí, zapomenete na pevninské neduhy, slunce zapadá nad oceánem a jediné, co je tu opravdu stresující, je rozhodnutí, zda si dnes dát maracuja nebo nikita koktejl, a nebo raději zvolit trochu kultury a vypravit se do Funchalu do divadla nebo do kina.
A tak tu v klidu žijí, usmívají se, nosí sandály v lednu a tu a tam nostalgicky vzpomínají na domovská panoramata, přátele a na svíčkovou. Ale jen do momentu, než jim přinesou čerstvě ugrilovanou espetadu s lahodným madeirským vínem a na tvářích je pohladí příjemný oceánský závan. 😉🍢
Chcete vědět více? Zajímáte se o více detailů z madeirského života? Jak na ostrově podnikat, postavit dům či financovat bydlení? Sledujte tento kanál na YOUTUBE a přihlaste se k ostrovnímu STREAMOVÁNÍ ZDE
#MadeiraDream