Magická Madeira o vánočních svátcích

Staré uličky Funchalu i ostatních městeček a míst na Madeiře svědčí nejen o kráse vánoční výzdoby plné dekorací a neskutečného množství světel a světýlek, ale o ještě větší kráse a to lidského srdce, které oživuje ducha Vánoc pro VŠECHNY přítomné. Vánoční atmosféra na Madeiře je nesmírně magická, láskyplná a odráží kombinaci tradičních zvyků s jedinečným ostrovním šarmem.

Presepios

Jedním z nejvíce ikonických prvků vánočních svátků na Madeiře jsou Presepios, což jsou betlémové scény, které najdete téměř v každém domě, zahradách či ve vnějších zdech domů a veřejných prostorech. Tyto detailní scény zobrazují narození Ježíše a jsou vytvářeny s mimořádnou pečlivostí. V každém Presepio se snaží majitelé zanechat osobní otisk, přidávat prvky místní krajiny a zvyků, což dává každému betlémovému příběhu osobní autenticitu.

Tradiční vánoční pokrmy

Jídlo hraje klíčovou roli na ostrově během vánočních svátků. Tradičními dobrotami jsou například Bolo de Mel, což je hustý medový dort plný sušeného ovoce, ořechů a koření, který zaručeně naladí do vánoční nálady. Tato pochoutka je neodmyslitelnou součástí oslav a často se peče už několik týdnů před Vánocemi. Dalším oblíbeným pokrmem je Bacalhau, tedy připravená treska, která se podává různými způsoby a je velmi oblíbená mezi místními. Více o místních specialitách jsem již psala dříve v tomto článku.

Zvyky a tradice

Příprava dekorací a osvětlení se oedhrává už od listopadových slunečných dní. Jelikož je grandiozní, přípravy zaberou dekoratérům opravdu 2-3 týdny instalací (totéž pak pro deinstalace). Samotné vánoční oslavy na Madeiře začínají postupně od prvního Adventu. Lidé zdobí své domovy a ulice světly a tradičními ozdobami. Nejcharakterističtější jsou Presepios – betlémové scény, které zmiňuji v odstavci výše.

Jídlo hraje klíčovou roli během vánočních svátků asi jako na mnoha jiných místech Evropy. Tradičními pokrmy na Madeiře jsou Bolo de Mel (medový dort), Espetada (špíz z hovězího masa) a Bacalhau (treska na různé způsoby). U vánočních stánků, které jsou instalovány pro celý adventní čas až Nového roku a v každém městečku, nesmí chybět domácí PONCHA tradiční nebo Maracuja 🙂

Je to skvělé místo, kde se lze setkat s přáteli, zastavit se na slovíčko a vychutnávat nejen lahodné pokrmy a nápoje, ale především atmosféru – trochu podobně jako jsme zažívali v Dobřichovicích 🙂

Vánoční trhy nabízejí taky mnoho příležitostí k objevování tradičního umění, řemesel a místních produktů, které lze využít jako originální dárky pro blízké.

Vánoční písně a tance jsou během této doby běžné. Lidé se shromažďují, aby společně zpívali a tančili tradiční lidové písně. Zachytila jsem trochu z vánoční atmosféry při naší večerní ceste z Canicalu z různých měst (Machico, Santa Cruz, Camara do Lobos, Ribeira Brava, Ponta do Sol a Calheta) ve FB skupine „Ze života na Madeiře“, můžete se přidat a podívat se.

Missas do Parto (dopolední mše) jsou velmi důležitou součástí vánočních tradic na ostrově. Probíhají od 16. do 24. prosince. Její návštěva vás vtáhne hlouběji a otevře ve vás vše dobré.

Zkrátka, Vánoce na Madeiře jsou spojením tradičních zvyků s úchvatnou krásou ostrova. Lidé se zde setkávají, aby oslavili svátky s bohatou historií, chutěmi a atmosférou, která vábí a baví jak místní, tak i návštěvníky z celého světa.

V hlavním městě Funchal se koná festival světel, kde jsou ulice a náměstí proměněny v úchvatnou světelnou show, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Nejúchvatnější podívaná je z atlantických vod. Můžete spojit svou vánoční návštěvu Madeiry s 1denním výletem trajektem na Porto Santo a při zpáteční cestě ve večerních hodinách si tuhle podívanou báječně užijete.

V období Vánoc taky pravidelně přijíždí cirkus s úchvatnými „létajícími“ artisty (byli jsme se podívat vloni a letos půjdeme určitě zas). Najedou náklaďáky s poutními atrakcemi (jako na Matějské :)) a dokonce postaví halu s kluzištěm 🙂 Ano, letošní adventní svátky jsem i s dcerkou na Madeiře bruslila! Zůstávají tu až do 8. ledna, takže kdo se sem chystáte, ještě si tohle vánoční zpestření můžete užít!

Klima a vánoční nálada

Madeira nabízí v prosinci mírné a příjemné klima. Teploty se pohybují kolem 16 (v noci) – 25 °C (přes den na sluníčku), což umožňuje lidem těšit se na svátky bez extrémního chladu. A oceán? Rozhodně se koupat dá, voda je sice chladnější než v letních měsících (do října), ale pořád má kolem 22-23° (to vydrží zhruba dokonce prosince).

I když se může zdát, že Vánoce spojené s teplem a ostrovem nezapadají do klasické představy o vánočních svátcích, pro místní obyvatele je tenhle kontrast součástí jejich vánoční tradice a nás taky nadchl. Mírné a příjemné prosincové počasí na Madeiře nám i všem ostatním umožňuje trávit čas venku, chodit na pláže, občas si i zaplavat v oceánu a zároveň si užívat vánoční atmosféru plnou tradičních zvyků a oslav.

Štědrý večer lidé tráví v kruhu rodiny nebo přátel u společné večeře, která se skládá z tradičních madeirských pokrmů. Povídají si a užívají společné chvíle. Nikam nespěchají, protože mají celý večer. Dárky tu dává „Pai Natal“ 25. prosince ráno. Naše dcerka přešla od Ježíška vcelku v pohodě, už v tom má nějakou dobu jasno 🙂 a chtěla si vyzkoušet, jaké to je vydržet do rána už vloni. A nakonec se sama rozhodla, že to tak necháme. Takže slavíme Vánoce už jako Madeiřané 🙂

Vánoční svátky na Madeiře jsou nezapomenutelné, magické a mají ohromného ducha, kterého tvoří místní lidé především. Atmosféra však dostane každého, kdo na ostrov připluje nebo přiletí. Zapíše se vám hluboko do vašeho srdce i duše. Jsou oživením tradičních zvyků spojených s bohatou kulturou a jedinečným kouzlem ostrova.

ZKUSTE VÁNOCE NĚKDY JINAK, JINDE. „BOAS FESTAS – FELIZ NATAL – BOM ANO NOVO“

Zajímají vás další témata o Madeiře? Např. jak koupit dům/byt na ostrově? Jak vytvořit zázemí pro sebe, pro své blízké? Jak a kde investovat na ostrově? Jak se přestěhovat? Co je potřeba řešit? Klikněte na domovskou stránku a vyberte si téma, které vás zajímá. Nebo mne kontaktujte, ráda zodpovím všechny vaše dotazy. Kontakty najdete níže v patičce stránky.

Víte o někom, kdo se chystá investovat nebo přemýšlí o koupi nemovitosti v Portugalsku? Sdílejte s ním tento článek.

Celý dospělý život plní především dvě role: vždycky propojovala podnikání s rodinným životem. Je šťastnou mámou 2 + 1 a v roce 2022 se pro ni a její rodinu stal život na ostrově vášní. Podařilo se jim vybudovat ZÁZEMÍ na magickém ostrově. Je autorkou eBooku #MadeiraDream - Vytvořte si ZÁZEMÍ na ostrově aneb získejte "NEFÉR" náskok před ostatními. Pomáhá lidem najít jejich vlastní kousek ráje uprostřed Atlantiku 🌴. Pomáhá lidem s laskavým srdcem, láskou k přírodě, svobodnou, kreativní myslí a pozitivním přístupem k životu. Lidem, kteří sní o svém 🏡 na 🏝! Její příběh najdete ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů