Jak „zaměstnat“ puberťáka aneb challenge pro dítě nebo pro rodiče?

Radši vyhořet, než se stěhovat! Myslím, že to mohou říkat lidé, kteří něco takového nezažili. Stěhování může být i radost 🙂 Pokud si plníte SEN, ale to určitě znáte.

Možná už vás taky napadlo to zabalit a vypadnout. Začít někde znova, jinak nebo navázat na svá působení v místech, která jste poznali během svých cest. Tak jako nás před realizací mnohokrát. Ale taky je mnoho věcí, které nás drží zpátky a „rádci“ v naší hlavě nám namlouvají se držet toho, co máme a nebo prostě nechceme měnit nic. Jenže někdy nás různé okolnosti donutí k rozhodnutím. Nejčastěji řešíme v hlavě a v srdcích dopady našich rozhodnutí s ohledem na své děti nebo někteří na rodiče. V tomhle článku se věnuji tématu dětí.

Každé stěhování může být pro děti určitou zátěží tím spíše, jde-li o stěhování do jiné země. Může to být ovšem také cenná zkušenost do života. S jakými výzvami se dítě musí vypořádat a jak mu jako rodič mohu pomoci?

Srovnání se s faktem, že neuvidí dosavadní kamarády každý den
Záleží na věku dítěte. Obecně lze říci, že čím mladší, tím jednodušeji zvládne tuhle výzvu. Naše dcerka ve svých jedenácti letech to už zvládala tíž. Cítila jsem, že je důležité s ní o tom s dostatečným předstihem mluvit. Detailně jí představit náš plán, novou zemi, její obyvatele, školu a možnosti zájmových aktivit. A taky jsem se ptala často na její pocity, myšlenky a trpělivě jsem jí odpovídala na všechny její otázky.

Především jsem jí neustále zdůrazňovala, že mohou za ní kamarádky přiletět a může být s nimi v kontaktu online. Okamžik stěhování jí připadal vzdálený do doby několika týdnů před. Pak to na ni padlo.

Loučení se samozřejmě bez slz neobešlo. Bylo to dojemné a trochu i bolestné i pro mne jako matku. Odněkud, kde doposud byla spokojená a šťastná ji „vytrháváme“ a odvážíme do „neznáma“. Když se letadlo z Prahy do Funchalu odlepovalo od země, propukla v pláč, že jí tryskaly slzy proudem. Zvládne to? Zvládnu to já? Já musím, vymysleli jsme si to a jí musíme pomoct. Je to silná motivace.


Zvládání jazykové bariéry, sociální výzva
Jednou z nejvýznamnějších výzev při stěhování do jiné země je naučit se nový jazyk. Jako rodič jsem mohla své dcerce stanovit cíl, aby se během určité doby naučila jazyk své nové země. Navštěvovala online jazykový kurz s lektorkou z Madeiry a používala aplikaci Dino asi půl roku před stěhováním. Při nástupu do školy se byla schopná domluvit anglicky a několik jednoduchých vět portugalsky. První měsíce „se trápila“ s tím, že nerozumí spolužačkám, o čem se baví a už vůbec ne při vyučování.

Největší výzva pro dcerku byl zápis do portugalské školy. Součástí výuky jsou předměty, které v České republice nejsou obvyklé jako jsou rodinná a morální výchova nebo technologie. Tento předmět propojuje fyziku, chemii a pracovní činnosti. V pozdějších ročnících se předměty rozdělují. I jiné předměty mají propojené. Často řeší různé projekty a součástí hodnocení  v každém předmětu je nejen teroretická a praktická znalost, ale také vlastní aktivita, spolupráce s ostatními a projev dítěte.

Po 3 měsících, kdy jí vycházeli učitelé vstříc i pomocí překladů v testech, se začaly objevovat „první vlaštovky“ malých jazykových úspěchů v podobě prvních kontaktů o přestávkách a na obědě. Ve škole mají hodnocení rozložené do tří období, takové trimestry. Ve druhém trimestru už zaznamenala první jazykový úspěch, kdy už nepotřebuje většinu testů překládat (do AJ, výjimečně do CZ, ale překladač dělá spoustu chyb, takže si stejně čte zadání v originálním jazyce). A hodnocení vytáhla téměř na vyznamenání (po půl roce ve škole). Wow, jsem „pyšná matka“ 🙂


Jak zvládala prvotní stres z neznáma?

Sama za sebe se pokouší procvičovat mluvení s rodilými mluvčími, jako jsou samozřejmě její spolužáci a učitelé. Při plnění projektů a jiných školních zadání používá online překladatelské nástroje a nosí u sebe malý slovník, který jí pomáhá porozumět novým slovům a frázím.

Proti čemu stála? Co se jí honilo hlavou?

Aby zvládla počáteční stres z neznáma, pokoušela se zaměřit na pozitivní aspekty našeho stěhování, jako je příležitost naučit se nový jazyk, získat nová přátelství a zažít jinou kulturu. Často se snažila zůstat v kontaktu s přáteli na dálku. A velmi často se drží nás rodičů jako své jisté pevnosti (a zatím se stále drží, i když aspoň občas už se odváží k prvním spolužačkám či kamarádkám). Mírní tím pocity stesku po minulém domově.

Při seznamování s novými dětmi i dospělými se snaží být otevřená a přátelská, i když je vidno, že se cítí nervózní a nejistá. Potřebuje čas. A ten tu má. Snažím se ji povzbuzovat, podporovat i trochu nutit k samostatným krokům.

Dočkala se také moc hezké podpory od učitelů, kteří ji pomáhali představit ostatním studentům, chválili zpočátku její zapojení a poskytli rady, jak se zkusit více sblížit se spolužáky. Nastalo pár okamžiků, kdy se necítila dobře v kolektivu, ale díky tomu, že je zvyklá vše se mnou řešit, dozvěděl se o tom její třídní učitel a pozval na pomoc školní psycholožku. Stačilo pár sezení dcerky u psycholožky, kdy se u ní uvolnila, pár rozhovorů s dětmi učitele ve třídě a vše se vyřešilo. Byla z ní zas veselá dívka uvnitř svého kolektivu.

Co s volným časem? Vhodné příležitosti poznat nové kamarádky s podobnými zájmy
Stěhování do jiné země může vzbuzovat pocity izolace, nikoho tu dcerka neznala. Od malička se věnovala gymnastice a později i tanci a mnoha dalším aktivitám včetně piana, kreslení, předtím i krasobruslení. Všechny kolem sebe v ČR znala, znala dobře své okolí, své městečko. Na Madeiře nikoho.

Na ostrově měla najednou více času. Začala se tedy první měsíce znovu věnovat kresbám a malbám na plátno, hrát na piano.


Při nástupu do školy jsme společně vybrali aktivity, které by ji mohly bavit a kde by byla šance se seznámit s dětmi s podobnými zájmy. Začala tím, co zná – gymnastikou a kroužkem volejbalu. Bohužel se ukázalo, že úroveň dovedností dětí je zcela jinde než dcerky a tedy zákonitě došlo k tomu, že ji to nebavilo. Ve Funchalu je sice závodní gymnastický oddíl, ale tam odmítala chodit, že bychom jezdili pozdě domů a ona nebude mít čas na školu a svůj volný čas. Asi výmluva z důvodu vyhnutí se dalším novým situacím a já vyměkla.

Ale neúnavně jsem hledala dál na internetu zájmové aktivity v blízkém okolí Calhety, města kde žijeme. Snažila jsem se a dodnes snažím ji podporovat při setkávání se s vrstevníky v situacích, kde je možnost vytvářet přátelství, aby našla děti s podobnými zájmy či vášní. Našla jsem taneční studio v Calhetě. Párkrát se šla podívat a zkusit si to a…. Podařilo se 🙂 Aktuálně se chystají na mezinárodní závody, které proběhnou v řííjnu v Lisabonu. A především má první kamarádky s podobným zájmem a taky mimoškolní hezké zážitky s vrstevníky. Chce to prostě trpělivost a čas!


Kulturní výzva
Stěhování do jiné země také znamená přizpůsobení se nové kultuře. Zkoušíme a nalézáme nová jídla, poznáváme kulturní tradice a s chutí se zapojujeme do místní komunity během svátků a festivalů. Dcerka se setkává s kulturní výzvou i ve škole. Zrovna dokončili 6 týdenní blok folklorních madeirských tanců při tělesné výchově.

Malé výhry, první malé úspěchy

Malé výhry a první malé úspěchy mohou být skvělým způsobem, jak zvýšit jejich sebevědomí a cítit se sebejistěji a lépe v novém prostředí. Postupně přicházely první malé úspěchy, jako je úspěšné objednání jídla v restauraci a později ve školní jídelně v místním jazyce, získání nové kamarádky ve třídě. Nedávno přišlo hezké vystoupení jejich taneční skupiny v madeirské televizi nebo zlepšení prospěchu v dalším trimestru. Tyto malé výhry jí velmi pomáhají cítit se silnější a motivovanější na její cestě k objevování nového domova.

Výhody takového kroku pro dítě

Výhody stěhování do nové země mohou být významné, včetně příležitosti naučit se nový jazyk, zažít novou kulturu a rozvíjet nezávislost a odolnost. Stěhování do nové země jí rozšířilo obzory a vystavilo ji novým perspektivám a nápadům. Prostřednictvím překonávání výzev a přizpůsobení se novému prostředí si pravděpodobně vyvine důležité životní dovednosti, které jí v budoucnu na její cestě životem dobře poslouží.

Objevte, jak může být totální vykročení z komfortní zóny klíčem k osobní spokojenosti a svobodě. Stáhněte si e-book plný inspirací, informací, tipů i kontaktů zdarma. Může posloužit jako návod: pro realizaci rozhodnutí přesunu, ale i investice do nemovitosti v Portugalsku.


Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

PŘEDSTAVTE SI ŽIVOT v domě u oceánu
a bez zatížení hypotékou!
Zdá se vám to jako (ne)uskutečnitelný sen?

A co třeba SPÁT celou noc klidným spánkem
bez STRACHŮ a NOČNÍCH MÚR?

Ukáži vám, že SPLNĚNÍ takového SNU je mnohem dosažitelnější,
než jste si kdy mysleli! Čtěte ZDE.

Celý dospělý život plní především dvě role: vždycky propojovala podnikání s rodinným životem. Je šťastnou mámou 2 + 1 a v roce 2022 se pro ni a její rodinu stal život na ostrově vášní. Podařilo se jim vybudovat ZÁZEMÍ na magickém ostrově. Je autorkou eBooku #MadeiraDream - Vytvořte si ZÁZEMÍ na ostrově aneb získejte "NEFÉR" náskok před ostatními. Pomáhá lidem najít jejich vlastní kousek ráje uprostřed Atlantiku 🌴. Pomáhá lidem s laskavým srdcem, láskou k přírodě, svobodnou, kreativní myslí a pozitivním přístupem k životu. Lidem, kteří sní o svém 🏡 na 🏝! Její příběh najdete ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů